Ocena śródroczna/ roczna jest podsumowaniem osiągnięć, umiejętności i wiedzy ucznia. Uwzględnia również średnią ważoną ocen cząstkowych.
Średnia jest przeliczana na ocenę według następującego schematu:
celujący -średnia ważona od 5,51
bardzo dobry -średnia ważona od 4,60 do 5,50
dobry -średnia ważona od 3, 60 do 4,59
dostateczny -średnia ważona od 2,60 do 3,59
dopuszczający -średnia ważona od 1,76 do 2,59
niedostateczny -średnia ważona od 0 do 1,75
Wystawiając ocenę celującą nauczyciel bierze pod uwagę również zaangażowanie ucznia, jego sukcesy w międzyszkolnych konkursach . Największym laurem jest zdobycie tytułu laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym.
Każdy uczeń ma prawo być dwukrotnie nieprzygotowany do zajęć w trakcie jednego półrocza. Każde nieprzygotowanie odnotowywane jest w dzienniku skrótami: np lub bz
Każde następne nieprzygotowanie ( brak zeszytu, ćwiczeń, zadania domowego lub przyborów) skutkuje oceną niedostateczną.
Jeżeli nauczyciel zauważy nieprzygotowanie ucznia (lub brak zadania domowego), który nie zgłosił tego faktu przed zajęciami, wystawia uczniowi ocenę niedostateczną.
1. WARUNKI POPRAWY OCEN BIEŻĄCYCH
• Uczeń ma prawo i obowiązek jednorazowej poprawy oceny niedostatecznej uzyskanej ze sprawdzianu w terminie i na warunkach określonych przez nauczyciela.
• Nie ma możliwości poprawy ocen z kartkówek wcześniej zapowiedzianych.
• O możliwości poprawiania ocen wyższych niż niedostateczne oraz ocen uzyskanych z innych form weryfikowania wiedzy decyduje nauczyciel.
• Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika z tą samą wagą, jaką miał poprawiany sprawdzian.
• Poprawa sprawdzianów odbywa się na najbliższych zajęciach wyrównawczych ( maksymalnie do 2 tygodni). Uczeń, który nie przyjdzie na umówiony termin poprawy, a nie ma usprawiedliwienia, traci możliwość poprawienia oceny. Na poprawie mogą występować zadania o zwiększonym stopniu trudności.
Nie dopuszcza się pisania sprawdzianów zaliczeniowych na zakończenie roku.
2. WARUNKI NADRABIANIA ZALEGŁOŚCI SPOWODOWANYCH NIEOBECNOŚCIĄ
• W przypadku krótkotrwałej nieobecności z przyczyn losowych ( do 1 tyg.) uczeń ma obowiązek nadrobić wszelkie zaległości i napisać sprawdzian/ kartkówkę (jeśli taka była) na najbliższej lekcji.
• W przypadku nieobecności dłuższej niż 1 tydzień uczeń ma obowiązek nadrobić wszelkie zaległości i napisać sprawdzian/ kartkówkę ( jeśli taka była) w ciągu 1 tygodnia od dnia powrotu do szkoły, w terminie ustalonym przez nauczyciela.
3. PRZEKAZYWANIE INFORMACJI
• Ocena jest jawna. Uczniowie na bieżąco informowani są o swoich postępach poprzez dziennik elektroniczny.
• Uczeń ma obowiązek poprawioną przez nauczyciela kartkówkę wkleić do swojego zeszytu. Rodzic/ opiekun prawny powinien podpisać każdą ocenę/ uwagę zamieszczona w zeszycie dziecka.
• Prace kontrolne będą przechowywane w szkole do końca roku szkolnego. Rodzic/ opiekun prawny może mieć wgląd do prac swojego dziecka w czasie konsultacji lub spotkań indywidualnych ustalonych z nauczycielem wcześniej.
1) Podczas zajęć edukacyjnych, opiekuńczych, przerw międzylekcyjnych, uroczystości, a także zajęć pozalekcyjnych organizowanych na terenie szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
2) Uczeń jest zobowiązany do wyłączenia lub wyciszenia telefonu (bez wibracji) i schowania go w torbie/plecaku przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych. Telefon pozostaje niewidoczny zarówno dla ucznia, jak i pozostałych osób.
3) Obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych w toaletach oraz przebieralniach.
4) Uczeń może korzystać z telefonu, a także innych urządzeń elektronicznych w celu wyszukania informacji niezbędnych do realizacji zadań podczas zajęć, po uzyskaniu zgody nauczyciela prowadzącego dane zajęcia lub na jego wyraźne polecenie.
5) Jeśli uczeń czeka na ważną informację (połączenie, SMS, etc.) lub musi się skontaktować z rodzicem, ma obowiązek poinformować o tym fakcie nauczyciela przed lekcją, poprosić o pozwolenie na skorzystanie z telefonu i ustalić sposób odebrania tej wiadomości.
6) Na terenie szkoły zakazuje się uczniom filmowania, fotografowania oraz utrwalania dźwięku na jakichkolwiek nośnikach cyfrowych.
9) Podczas pobytu dziecka w szkole kontakt z rodzicem jest możliwy poprzez wychowawcę i sekretariat.
10) Naruszenie przez ucznia zasad używania telefonów komórkowych na terenie szkoły powoduje:
- odnotowanie zdarzenia przez nauczyciela w dzienniku,
- informację do rodzica,
- przy powtarzającym się łamaniu zasad obniżenie oceny zachowania (zgodnie z kryteriami).
Postanowienia ogólne
1) Uczeń może korzystać na terenie szkoły z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych na zasadach określonych powyżej.
2) Zapis „telefon” odnosi się także do smartfonów, urządzeń typu smartwatch itp..
3) Zapis „inne urządzenia elektroniczne” odnosi się do tabletów, odtwarzaczy muzyki, dyktafonów, aparatów cyfrowych, słuchawek itp.
4) Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie lub zniszczenie tego rodzaju sprzętu.